E-mail centawa@interia.pl
Biuro obsługi klienta +48 506 965 278
Nasze realizacje Nasze realizacje Nasze realizacje Nasze realizacje
Nasza oferta
PROMOCJE
W celu uzyskania informacji na temat obecnych akcji promocyjnych naszej firmy prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Zapraszamy do współpracy

Piaskowiec

Piaskowiec: zwięzła, zwykle drobnoziarnista skała osadowa. Wyróżnia się następujące jej typy:

piaskowiec kwarcowy, ponad 80% kwarcu
piaskowiec arkozowy odmiana bogata w skalenie, zazwyczaj szara, różowa lub czerwonawa
piaskowiec szarogłazowy odmiana bogata w okruchy skał magmowych. Barwa ciemna, szarozielona do niemal czarnej

Znajduje zastosowanie jako surowiec w produkcji płyt okładzinowych, materiałów izolacyjnych i ściernych. Jest też wykorzystywany w przemyśle ceramicznym, szklarskim, hutniczym, jako tłuczeń drogowy (piaskowiec szarogłazowy), a także jako dekoracja. W roku 1995 w USA wydobyto 145 000 ton piaskowca. Piaskowiec powstaje w wyniku lityfikacji (cementacji) piasku pochodzącego z wietrzenia skał za pomocą spoiwa. Budowa od drobno- do gruboziarnistej, ziarna wielkości 0,1/2 mm. Barwa od od białej i szarej, poprzez żółtą i jasnobrązową po zieloną, czerwoną, brunatną i czarną. W skład piaskowca wchodzą jako szkielet ziarnowy kwarc, ortoklaz, mikroklin, plagioklazy, muskowit, biotyt, minerały ciężkie (magnetyt, ilmenit, cyrkon, granat, turmaliny i monacyt), glaukonit, okruchy skał, szczątki organiczne. Spoiwo może być kwarcowe, ilaste, żelaziste lub kalcytowe.


W Polsce piaskowiec występuje w następujących miejscach:


piaskowiec kwarcowy: Mechowo, Kaszuby, Pasmo Łysogórskie, Ciosowa, Tumlin, Złotoryja, Lwówek Śląski, Góry Stołowe, Górnośląskie Zagłębie Węglowe, Karpaty oraz Roztocze
piaskowiec arkozowy: Kwaczała, Małopolska
piaskowiec szarogłazowy: Bardo, Góry Świętokrzyskie

Nasze realizacje

Copyright by greg www.centawa.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.